O mnie
Cześć
Nazywam się Magda Łupaczewska. Jestem twórcą i właścicielką Zagrody Edukacyjnej Pszczółka. Zebrałam tutaj najczęściej zadawane mi pytania i spróbowałam na nie odpowiedzieć. Jeśli chcecie coś jeszcze wiedzieć – pytajcie. Przez formularz kontaktowy lub osobiście podczas naszego spotkania.
Skąd pomysł na taki biznes?
Na urlopie wychowawczych studiowałam rolnictwo. Na zajęciach z funduszy unijnych Pani doktor pokazała nam, jako ciekawostkę prezentację o zagrodach edukacyjnych działających na południu Polski. Zapaliła mi się żaróweczka i do domu wracałam już z podjętą decyzją – “Robię to !” .
Dlaczego studiowałam rolnictwo?
Po urodzeniu córek postanowiłam “na chwilę” zmienić pracę. Wybór padł na pracę w domu, polegającą na prowadzeniu dokumentacji rolniczej innym rolnikom. Mamy gospodarstwo rolne, więc wiedziałam jaki to jest ogrom wiedzy i pracy.
Czym zajmowałam się wcześniej?
Byłam nauczycielem w szkole podstawowej i w przedszkolu. Pracowałam jako “ciocia hotelowa” (nie funkcjonował jeszcze wtedy termin animator czasu wolnego 😉 ) hotelu na Wzgórzach Dylewskich. Swoją pracę zawodową rozpoczynałam od stanowiska referenta w szkole podstawowej – praca biurowa nie jest moim ulubionym zajęciem.
Jak długo działa Pszczółka?
Działalność edukacyjną zaczęłam prowadzić wiosną 2019 roku. 1 czerwca 2020 roku Pszczółka stała się członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Od maja 2022 roku Pszczółka działa również w Lubawie.
Czy mieszkam w Pszczółce w lesie?
Nie , nie mieszkam w Pszczółce w lesie. Mieszkałam tam, jako dziecko. Obecnie mieszkają tam moim rodzice. Mieszkam w Lubstynku , gdzie organizujemy dla Was wykopki.
A co z pandemią?
Pandemia, zamknięcie szkół i przedszkoli oraz wszystkie obostrzenia spowodowały zmianę profilu działania firmy. Przez prawie dwa lata Pszczółka nie gościła uczniów. Czas pandemii wykorzystaliśmy na wzbogacenie naszej oferty i dzięki temu możecie kupić u nas zestawy stolarskie oraz gotowe domki dla owadów i ptaków.
Kto korzysta z naszych usług?
Naszymi klientami są przede wszystkim grupy zorganizowane z szkół, przedszkoli , żłobków oraz warsztatów terapii zajęciowej, koła gospodyń wiejskich, kluby seniora. Gościmy również klientów indywidualnych – na warsztatach rodzinnych lub imprezach rodzinnych i firmowych. Organizujemy przyjęcia z okazji I Komunii, Chrztu, urodzin.
Naszymi klientami są również m.in. Lasy Państwowe, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, IKEA, Abrys.
A dlaczego Pszczółka?
Pochodzę z rodziny z tradycjami pszczelarskimi. Mój dziadek był pszczelarzem, mój ojciec chrzestny prowadzi do tej pory pasiekę,tata do połowy lat 90-tych również miał pasiekę. Trudno było trafić do lasu po miód, więc przy drodze stanęła tablica z pszczółką i drogowskazem. Stała się znakiem rozpoznawczym. Mimo, że kilka lat już nie stała przy drodze wiele ludzi się do niej odwoływało i nawet nie zauważyło, że jej już nie ma.
Czy sprzedajemy miód?
Nie sprzedajemy miodu. Polecamy pasiekę mojego ojca chrzestnego – miód można kupić w Lubstynku lub w Lubawie.
Nasze pszczoły są tylko ozdobą Pszczółki. Mieszkają w dwóch starych ulach, które należały do mojego dziadka. Dziadek urodził się w 1914roku , a ja mając 40 lat nie pamiętam,żeby dziadek miał swoją pasiekę. To są bardzo stare ule.
Ulubione warsztaty dzieci i dorosłych?
Bezkonkurencyjne są warsztaty stolarskie. Dzieci uwielbiają robić szkatułki, starsze dzieci i dorośli częściej wybierają lampiony. Robimy też inne rzeczy na warsztatach stolarskich, ale te dwie rzeczy są najczęściej wybierane.